Evgenii Dokuchaev

From Openwaterpedia

Jump to: navigation, search

Evgenii Dokuchaev is a teenage extreme swimmer from Russia who was a member of the successful, unprecedented, 6-day Bering Strait Swim relay, a 53-mile (86 km) relay crossing from Cape Dezhnev in Chukotka, Russia, to Cape Prince of Wales in the state of Alaska, USA.

Relay Members in Bering Strait Swim

SWIMMERS
1. Vladimir Chegorin, Russia
2. Maria Chizhova, Novosibirsk, Russia
3. Elena Guseva, Russia
4. Ram Barkai, Cape Town, South Africa
5. Jack Bright, UK
6. Oksana Veklich, Blagoveshchensk, Russia
7. Aleksandr Jakovlevs, Jelgava, Latvia (Starter,Swimmer,Navigator)
8. Matías Ola, Buenos Aires /Tucuman Argentina
9. Henri Kaarma, Tallinn, Estonia
10. Toomas Haggi, Tallinn, Estonia
11. Nuala Moore, Ireland
12. Anne Marie Ward, Donegal, Ireland
13. Toks Viviers, Cape Town, South Africa
14. Melissa O’Reilly (‘Mo’), Lambertville, New Jersey, USA
15. Ryan Stramrood, Cape Town, South Africa
16. Cristian Vergara, Santiago, Chile
17. Craig Lenning, Colorado, USA
18. Rafał Ziobro, Krakow, Poland
19. Andrew Chin, Cape Town, South Africa
20. Jackie Cobell, Tunbridge Wells, UK
21. James Pittar, Australia
22. Paolo Chiarino, Italy
23. Mariia Yrjö-Koskinen, Finland
24. Ivan Papulshenko, Ukraine
25. Zdenek Tlamicha, Czech Republic
26. Zhou Hanming, China
27. Oleg Adamov, Russia
28. Andrei Agarkov, Russia
29. Alekseev Semen, Russia
30. Tatiana Alexandrova, Russia
31. Roman Belan, Russia (Swimmer & Starter)
32. Elena Semenova, Russia
33. Alexander Brylin, Russia
34. Afanasii Diackovskii, Russia
35. Vladimir Nefatov, Russia (Swimmer and Chief Starter)
36. Evgenii Dokuchaev, Russia
37. Oleg Docuckaev, Russia (Swimmer and Chief Organiser)
38. Roman Efimov, Russia
39. Dmitrii Filitovich, Russia
40. Olga Filitovich, Russia (Swimmer & Starter/helper)
41. Victor Godlevskiy, Russia (Swimmer, Starter/helper)
42. Olga Golubeva, Russia
43. Alexei Golubkin, Russia
44. Alexander Golubkin, Russia (Youngest Swimmer at 13 yrs old)
45. Alexsandr Iurkov, Russia (Starter, Swimmer, Navigator)
46. Oleg Ivanov, Russia
47. Pavel Kabakov, Russia Swimmer, starter, navigator
48. Eduard Khodakovskiy, Russia
49. Aleksandr Komarov, Russia
50. Aleksandr Kuliapin, Russia
51. Andrey Kuzmin, Russia
52. Irina Lamkina, Russia
53. Vladimir Litvinov, Russia
54. Andrey Mikhalev, Russia
55. Victor Moskvin, Russia
56. Nikolay Petshak, Russia
57. Sergey Popov, Russia
58. Vladimir Poshivailov, Russia
59. Grigorii Prokopchuk, Russia
60. Dmitrii Zalka, Russia
61. Natalia Seraya, Russia
62. Viacheslav Shaposhnikov, Russia
63. Olga Sokolova, Russia
64. Andrei Sychev, Russia
65. Alexei Tabakov, Russia
66. Nataliia Usachaeva, Russia
CREW
67. Nikolay Khitrik, Russia (Organiser)
68. Lurii Melnikov, Russia (Organiser)
69. Sergei Chernukhin, Russia (Organiser)
70. Irina Makarova, Russia (Interpreter, Starter, helper)
71. Alexey Svistunov, Russia (President of Russian Book of Records)
72. Rafael Valdes Mendosa, Russian (Interpreter, Starter)
73. Evgeny Novazheev, Russia(Kite surfer)
74. Denis Berezhnoy, Russia (Kite surfer)
75. Sergey Semenov, Russia (kite surfer)
76. Mariia Netrebenko, Russia (mass media representative)
77. Viktor Muzhetckii, Russia (cameraman)
78. Vladislav Bochkovskii, Russia (mass media representative)
79. Vladislav Bykov, Russia (cameraman)
80. Dmitrii Timofeev, Russia (research team)
81. Victoria Brylin, Russia (recovery team)
82. Nataliya Fatyanova, Russia (Head of medical group)
83. Irina Zhidkova, Russia (doctor)
84. Aleksandr Gremitskikh, Russia (Chief Judge)
85. Krutikov Konstantin, Russia (mass media representative)
86. Gavriil Ugarov, Russia (research crew)
87. Denis Kabakov, Russia (support crew)
88. Kiriil Zaika, Russia (support crew)
89. Natalia Yael Szydlowski, Argentina (nutritionist)
90. Paolo Adolfo Testa, Argentina (coach)
91. Carlos Eduardo Reges, Argentina (doctor)
92. Anibal Ariel Calderon, Argentina (cameraman)
93. Guillermo Gallishaw, Argentina (cameraman)
94. Alasdair Ross McCulloch, South Africa (cameraman)
CREW OF IRTYSH HOSPITAL SHIP
95. Yason Demeev, Russia (Chief of Hospital)
96. Oleg Revutskiy, Russia (surgeon)
97. Vyacheslav Grigoryev, Russia (traumatologist)
98. Valeriy Koshkin, Russia (dermatologist)
99. Svetlana Gulenkova, Russia (stomatologist)
100. Inna Lesnova, Russia (therapeutist)
101. Vladimir Savinskiy, Russia (doctor of functional diagnostics)
102. Sergey Demyanenko, Russia (Doctor of Clinical Laboratory Diagnostics)
103. Sergey Milovanov, Russia (anesthesiologist)
104. Denis Yakushin, Russia (anesthesiologist)
105. Georgiy Feodoridi, Russia (neurosurgeon)
106. Igor Rogushin, Russia (opthamologist)
107. Yuriy Obraztsov, Russia (infectionist)
108. Oleg Fartushin, Russia (radiologist)
109. Elena Ionova, Russia (pharmacist)
110. Larisa Popova, Russia (nurse)
111. Svetlana Demenok, Russia (nurse)
112. Galina Domnina, Russia (nurse)
113. Tatyana Bolshakova, Russia (nurse)
114. Svetlana Panidova, Russia (nurse)
115. Maya Surgayeva, Russia (nurse)
116. Ludmila Denisova, Russia (nurse)
117. Valentina Shilova, Russia (nurse)
118. Elena Repula, Russia (nurse)
119. Elena Kukurba, Russia (nurse)
120. Elena Sadovaya, Russia
121. Tatyana Nikolaeva, Russia

Video

External links

Personal tools
Namespaces
Variants
Actions
Navigation
Annual Recognition
Insurance and Sanctions
Olympics
OWS Conferences
Race Calendar
Travel & Vacations
Featuring
Education Programs
Help
Toolbox
About OWP
Courtesy of